HISTORIE SBORU

V obou obcích je necelých 100 domů a mnohé z nich jsou dnes vedené jako rekreační objekty. Neexistence dokumentů potvrzujících oficiální rok založení nás velmi mrzí. Ve zbytcích pamětní knihy, která ale také nebyla oficiální, spíše jen historií života jedné rodiny, jsou uvedeny požáry některých usedlostí. Kdo a jak pomáhal při jejich hašení, ale uvedeno není, a tak například po povodni, která strhla celý mlýn, zůstal jen příběh a místní název Na mlejnkách.

Dle zápisu z úřední knihy obce ale vyplývá, že byl sbor založen v roce 1943. Zakládajícími členy byli Novotný Josef, který se stal starostou sboru a Záklasník František jako velitel sboru. Ostatní členové ze Zehub: Vobořil Josef, Pecina Alois, Nesládek Josef, Pešek Antonín, Lupínek Bedřich, Kruliš Josef, Mizler Václav, Kořínek Jan a Kváč Josef. Z Kamenných Mostů to byli bratři: Bubák Antonín a Vavruška Stanislav.

V 60. letech měl sbor sídlo v bývalé hospodě „U Petra“, vlastní nákladní vůz značky ERENA s přívěsným vozíkem se stříkačkou PS 8 a s veškerým vybavením. Ohlašovna požáru a siréna ke svolávání poplachu byla umístěna na místní váze JZD.

V 70. letech do sboru přichází spousty nových členů. Ze Zehub: Pecina Josef, ing.Sviták Václav, Lebduška Milan, Pešek Antonín, Pešek Ladislav, Kváč Josef, Kváč Václav. Z Kamenných Mostů: Vojáček Josef, Oliva Václav ml., Černovský Karel, Černovský Miroslav, Vondra Miroslav, Kodeš Josef, Havelka Josef, Čech Karel. Velitelem je Kruliš Miroslav, předsedou Oliva Václav st., jednatelem Lupínek Bedřich.

Sbor pečlivě trénuje a v r. 1974, při účasti na okrskové soutěži přicházejí první výsledky, a to krásné druhé místo. Roku 1976 je evidován zásah při požáru na Horkách. V roce 1977 náš sbor uspořádal okrskovou soutěž  v Zehubech na louce JZD a v tom samém roce přichází další nový člen do sboru, bratr Moravec Vlastimil a s ním i spousty změn…

Došlo k  odkoupení budovy od JZD, na které se odpracovalo tisíce brigádnických hodin, aby vznikla důstojná hasičská zbrojnice. V ní se nacházela zasedací místnost, sociální zařízení, moderní garáž a před zbrojnicí bylo vybudováno dětské hřiště- osázené jehličnany a s ohništěm s posezením. Slavnostní otevření se konalo roku 1983. V roce 1984 získáváme od vězeňské služby Praha dvě bývalá pohotovostní nákladní auta značky ROBUR-ze dvou aut bylo uděláno jedno a to sloužilo až do roku 2012- dvorním řidičem se stal Moravec Vlastimil.

Koncem 80. let začíná sbor pořádat hojně navštěvované dětské dny a soutěž- „Přejezd přes zehubský rybník“, která vždy končila slavnostním vyhlášením vítězů a tancovačkou. V té době to byl jediný finanční zdroj pro sbor.

r. 1992- zásah při požáru stohu v Hostovlicích (doplňování vody do cisteren)

r. 1995- zásah při povodni V Kamenných Mostech

r. 1998- zásah při požáru dílny p. Rokose v Zehubech

V roce 2004 náš sbor získal staronovou stříkačku PS 12, která slouží dodnes. Roku 2007 nám Obecní úřad Žleby daroval automobil Felicia kombi s novým přívěsným vozíkem s nástavbou, a proto byl roku 2012 již dosluhující ROBUR odprodán.

Sbor začal pořádat kulturní akce: čarodějnický rej, svatovavřinecké zábavy – z těchto důvodů začala v létě 2012 rekonstrukce garáže pro pořádání zábav.

19. července 2012 umírá náš starosta- bratr Moravec Vlastimil

r. 2012- zásah u povodní ve Žlebech

r. 2013- zakoupení zachovalé hasičské Avie z Třemošnice.

Roku 2014 s nástupem nového člena J. Fendrycha přišlo do sboru i několik nových členů a tak se z 8 členů  zvýšil počet na 23 (viz. členové sboru). Zvýšilo se i pracovní nasazení a aktivita.

2015-2016 došlo na generální opravu hasičského vozu, nástřik a další rekonstrukci zbrojnice: vybudována nová kuchyně, propojení garáže se zasedací místností, nové omítky, podlaha a na jaře 2016 mohl starosta obce Žleby p. Šindelář slavnostně přestřihnout pásku. V létě rekonstrukce pokračovala venku: byl vybudován nový přístřešek, proveden nástřik nové fasády, nátěr vrat a zhotovení udírny.

Pořádáme kulturní akce: čarodějnický rej, letní filmové festival, vavřineckou zábavu, adventní rozsvícení vánočního stromečku, pořádáme zájezdy.

Velkou zásluhu na kultuře má naše hasičská kapela HASBAND vedená O. Bubrlem. Kapela hrává nejenom k poslechu a tanci, ale také o Vánocích, rozšířena o další zpěváky, zpívá při adventním rozsvěcení vánočního stromku koledy.

Dochází k zlepšení výsledků na hasičských soutěžích a naše časy jsou srovnatelné s velkou konkurencí. Prioritou sboru ale zůstává připravenost k zásahu.

Podílíme se na údržbě pořádku ve vsi-sběr železa, hrabání listí, prořez větví. Opravili jsme autobusovou čekárnu. Upravujeme zasedací místnost zbrojnice na volební místnost a pro potřeby OÚ.

r.2018-

důstojně jsme si připomenuli 75. výročí založení sboru (1943)

ke  100.výročí založení republiky jsme zorganizovali slavnostní výsadbu „Lípy republiky“, připomenuli 100. výročí konce 1.svět. války a vydali brožurku s historickými údaji o Zehubech a Kamenných Mostech.